Koncert chórów wiślańskich

{phocagallery view=category|categoryid=12|imageid=12|detail=3|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaydescription=0|enableswitch=1|float=left|displayimgrating=0}

W niedzielę 21 października 2012 roku odbył się koncert wiślańskich chórów. Koncert był wydarzeniem kończącym cykl działań, które jako zbór podejmowaliśmy w tym jubileuszowym roku. Gwoli przypomnienia były to: wystawa Expo Zdrowie połączona z wykładami na temat zdrowia prowadzonymi przez Jacka Mattera, koncerty orkiestry „Echo Adwentu” na wiślańskim rynku, warsztaty zdrowego gotowania, wykłady Władysława Poloka oparte na księdze Objawiania Świętego Jana oraz zorganizowana wspólnie z Muzeum Beskidzkim wystawa „Z Biblią przez stulecia”, której opiekunem był Henryk Patryarcha.

Koncert rozpoczął się z niewielkim opóźnieniem. Pogoda okazała się sprzymierzeńcem wczasowiczów, którzy licznie zjechali do Wisły. Konsekwencją pięknej, jesiennej, słonecznej pogody były korki. Dlatego niektórzy członkowie chórów mieli problem, by dotrzeć na czas. Jednak mimo tych trudności wszyscy przybyli. W czasie dwugodzinnego koncertu zaprezentowały się chóry z parafii ewangelicko – augsburskich z: Jawornika, Malinki, Czarnego, Głębiec i Centrum. Miejscowy chór przywitał wszystkich zebranych pieśnią pt. „Alleluja chwalcie Pana”, a później zakończył cały koncert jeszcze trzema pieśniami.

Chóry przedstawiły zróżnicowany repertuar i pokazały, że śpiew chóralny ma wiele odcieni i stylów. Ale nie to jest najważniejsze w tym wydarzeniu. Koncert miał na celu chwalenie naszego Boga za Jego opiekę, prowadzenie i błogosławieństwa, jakie otrzymywaliśmy z Jego ręki przez te sto lat. Umożliwił także w progach naszego domu modlitwy spotkanie z ludźmi, którzy są naszymi sąsiadami, współpracownikami, znajomymi. Niektórzy z nich byli w naszym zborze po raz pierwszy w życiu. Ważne jest też to, że wszyscy uczestnicy koncertu na pamiątkę otrzymali książkę Ellen White pt. „Pokój, za którym tęsknisz”. Spotkanie to zrobiło na naszych gościach duże wrażenie, o czym otwarcie mówili w licznych rozmowach po zakończeniu oficjalnej części koncertu, kiedy to wszyscy mogli się spotkać podczas poczęstunku.

Dla mnie najbardziej poruszającą chwilą koncertu było wspólne odśpiewanie hymnu reformacji, pieśni „Warownym Grodem” autorstwa Marcina Lutra. Miałem przywilej patrzyć jak całe zgromadzenie z niesamowitym zaangażowaniem deklaruje, że Bóg, który wybawia nas od wszelkich trwóg, co nas tu niepokoją jest naszym orężem i zbroją. Jestem wdzięczny Bogu za Jego pomoc podczas organizacji koncertu i za ten czas, kiedy mogliśmy wspólnie chwalić i wielbić Go pieśnią.

Artur Pieszka