Nabożeństwo dziękczynne z okazji 100-lecia naszego zboru już za nami
Po wielu tygodniach przygotowań, 11 sierpnia odbyło się w naszym zborze nabożeństwo dziękczynne z okazji 100-lecia istnienia zboru w Wiśle. Dzień okazał się zimny i deszczowy, ale to nie zepsuło podniosłej atmosfery, jaka zapanowała podczas tych wspólnie spędzonych kilku godzin.
To szczególne nabożeństwo składało się z trzech części – szkoły sobotniej, kazania Słowa Bożego połączonego z wystąpieniami gości oficjalnych, przedstawieniem historii naszego zboru wraz z prezentacją zdjęć oraz części popołudniowej, która odbyła się po przerwie na poczęstunek. Obejmowała ona przemówienia wspomnieniowe osób związanych z naszym zborem, kazanie Słowa Bożego oraz chrzest Mariusza Merkisa. Dzień zakończył się wspólną kolacją.
Nasz zbór odwiedziło w tym szczególnym dniu ponad 200 osób, między innymi przewodniczący Kościoła Paweł Lazar, sekretarz Kościoła Marek Rakowski, skarbnik Kościoła Adam Maksymilian Szklorz, przewodniczący diecezji południowej Jarosław Dzięgielewski oraz Władysław i Anna Polokowie. Podczas drugiej części nabożeństwa byli z nami również goście spoza naszego kościoła – burmistrz miasta Jan Poloczek, przewodniczący Rady Miasta – Janusz Podżorski, dyrektor Biblioteki Miejskiej – Renata Czyż, dyrektor SP nr 2 w Wiśle Czarnem – Elżbieta Szajtauer, ksiądz katolicki z parafii Wisła Głębce – Jan Froelich oraz pastor kościoła zielonoświątkowego Syloe w Wiśle Czarnem – Władysław Pilch. Odczytany także został list z życzeniami od posła na Sejm RP Czesława Gluzy, a szczególne pozdrowienia przekazał naszemu zborowi Arnold Margit ze zboru w Ostoiczewie. Kazanie Słowa Bożego wygłosił Paweł Lazar, zaś z historią naszego zboru zapoznała zebranych Julia Troszok. Podczas jej odczytu mogliśmy także zobaczyć prezentację zdjęć korespondujących z przedstawianą historią.
Po kazaniu nastąpiła przerwa, podczas której wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez siostry z miejscowego zboru. O godzinie 14:30 rozpoczęła się wspomnieniowa część nabożeństwa jubileuszowego, podczas której głos zabrali liczni mówcy, którzy przypomnieli zebranym wiele ciekawych faktów z historii wiślańskiego zboru. Przemawiał Paweł Cieślar, Władysław Wrzecionko, Jacek Matter, Jan Jankiewicz, Jerzy Pilch oraz Emilia i Jerzy Cieślarowie.
Część wspomnieniową podsumował Tadeusz Niewolik, który w swoim kazaniu nawiązał także do mającej się odbyć jeszcze w tym dniu uroczystości chrztu Mariusza Merkisa. Po kazaniu miało miejsce wyznanie wiary, prowadzone przez pastora Włodzimierza Pilcha, a potem nastąpił chrzest w rzece Wiśle. Pan Bóg szczególnie pobłogosławił te chwile, zmieniając pogodę, dzięki czemu uroczystość nad wodą mogła się odbyć w obecności licznie zebranych gości. Po powrocie do kaplicy powitaliśmy Mariusza w kościele oraz jako członka naszego wiślańskiego zboru, składając na jego ręce upominki od zborowników – wiązankę kwiatów oraz książkę. W ten sposób dobiegło końca nabożeństwo jubileuszowe, jednak goście nie od razu udali się do swoich domów, ponieważ każdy mógł jeszcze skorzystać z kolacji.
W trakcie nabożeństwa wielokrotnie mogliśmy wysłuchać także utworów muzycznych w wykonaniu wyznawców z miejscowego zboru. Grała orkiestra „Echo Adwentu”, występował chór, kwartet, duet oraz wykonana została przez Dorotę Wantulok pieśń solowa. Jedną pieśń zaśpiewał również zreaktywowany na tę okazję zespół młodzieżowy, śpiewający niegdyś w naszym zborze. Nabożeństwo dziękczynne to także czas wspólnego śpiewu, modlitwy, refleksji, ale też spotkań z dawno niewidzianymi przyjaciółmi, którzy licznie stawili się w tym dniu w naszym zborze. Chwała niech będzie naszemu Bogu, za to że pozwolił nam zorganizować to nabożeństwo, za to, że czuwał nad jego przebiegiem i pobłogosławił nasze działania. Szczególne podziękowania należą się także członkom komitetu ds. organizacji obchodów 100‑lecia zboru w Wiśle za trud włożony w organizację całego przedsięwzięcia, za poświęcony czas i chęci. Dziękujemy także wszystkim tym, którzy włączyli się czynnie w przygotowania tej uroczystości, za przygotowane posiłki, prace porządkowe i inne. Dziękujemy także za wsparcie modlitewne tych wszystkich działań. Bóg wysłuchał naszych modlitw i szczególnie pobłogosławił ten czas!